Acest website foloseşte cookie-uri proprii cât şi cookie-uri adăugate de terţi. Pentru a afla mai multe despre politica noastra sau a refuza acordul de utilizare click aici. Continuarea navigării sau închiderea baner-ului reprezintă acordul dumneavoastră. ×

De la: Către:
Nessun risultato corrispondente

Trenuri spre Constanţa: orare și prețuri


Istorie și așezare
Constanța sau perla Mării Negre, cum este denumit generic, este un oraș situat pe coasta Mării Negre în partea de sud-est a țării fiind și capitala regiunii Dobrogea. Un oraș în care regăsim o paletă multiculturală, un oraș în care civilizația orientalul conviețuiește cu occidentalul, și invers, unde trecutul a făcut loc viitorului. Constanța reprezintă amprenta lăsată de diferitele civilizații orientale, greci, turci, bizantini, care au colonizat acele meleaguri de-a lungul timpului.
În antichitate o regăsim sub denumirea de Tomis, iar o primă dezvoltare însemnată a avut loc în vremea împăratului Constantin cel Mare - din al cărui nume deriva numele actual al orașului. Revenind în zilele noastre, Constanța reprezintă cel mai important port al tării la Marea Neagră, facilitând importul și exportul de bunuri. Pe timp de vara orașul este plin de turiști având în vedere faptul că în partea de nord a orașului ne întâmpină cea mai cunoscută stațiune estivală, Mamaia, o stațiune destul de colorată, cu multe festivaluri de muzică, un parc acvatic, un sat de vacanță, hoteluri luxoase, plaje private. Tot pe timp de vară putem participa la Carnavalul de la Mamaia, un carnaval organizat de primarul municipiului, o personalitate destul de controversată în lumea politică autohtonă, care este un mare admirator al Carnavalului de la Rio, unde ia parte nelipsit, încercând astfel sa reproducă în Constanța puțin din atmosfera din Brazilia.
Pe scurt, recomandam să vizitați Constanța vara, când orașul este plin de viată, și nu plecați fără sa faceți o baie și fără să vizitați Delfinariu si Cazinoul.

Cum ajungeți la Constanța?
Cu trenul – din orice oraș important al țării, din capitală distanța poate fi parcursă în aproximativ 2 ore și jumătate.
Cu mașina – prin intermediul autostrăzii Soarelui, aproximativ 2 ore.
Cu avionul – prin intermediul Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu – unde operează compania low-cost Ryanair.

Trenuri din Archita spre Constanţa

De la Către Durata
Infofer - 2 schimbări
R 2564
Ir 347
Ir 1589

05:43

Archita Hm

05:43 19:28

19:28

Constanta

13 h 45 min

 

107,60 RON

Infofer - 2 schimbări
R 2564
R 2102
Ir 1635

05:43

Archita Hm

05:43 22:48

22:48

Constanta

17 h 5 min

 

83,80 RON

Infofer - 2 schimbări
R 3500
R 3006
Ir 1589

08:09

Archita Hm

08:09 19:28

19:28

Constanta

11 h 19 min

 

70,40 RON

Vezi toate ofertele trenurilor Archita - Constanţa


Trenuri din Arcești spre Constanţa

De la Către Durata
Infofer - 2 schimbări
R 2474
R 9024
Ir 1583

01:04

Arcesti

01:04 11:58

11:58

Constanta

10 h 54 min

 

59,20 RON

Infofer - 2 schimbări
R 2076
Ir 1522
Ir 1635

15:18

Arcesti

15:18 23:00

23:00

Constanta

7 h 42 min

 

75,20 RON

Infofer - 2 schimbări
R 2075
Ir 1522
Ir 1635

13:02

Arcesti

13:02 23:00

23:00

Constanta

9 h 58 min

 

87,50 RON

Vezi toate ofertele trenurilor Arcești - Constanţa


Trenuri din Arcalia spre Constanţa

De la Către Durata
Infofer - 2 schimbări
R 4371
R 10642
Ir 1583

19:41

Arcalia Hc

19:41 12:00

12:00

Constanta

16 h 19 min

 

112,25 RON

Infofer - 2 schimbări
R 4371
Irn 1642
Ir 1581

19:41

Arcalia Hc

19:41 09:35

09:35

Constanta

13 h 54 min

 

110,60 RON

Infofer - 2 schimbări
R 4371
R 10642
Ir 1581

19:41

Arcalia Hc

19:41 09:35

09:35

Constanta

13 h 54 min

 

112,25 RON

Vezi toate ofertele trenurilor Arcalia - Constanţa


Trenuri din Arad spre Constanţa

De la Către Durata
Autogari - 1 schimbare
Simplicity
Romco tour

01:25

Arad

01:25 04:55

04:55

Constanta

27 h 30 min

 

-

Autogari - 1 schimbare
Transmarian braila
Romco tour

07:30

Arad

07:30 03:55

03:55

Constanta

20 h 25 min

 

843,60 RON

Autogari - 1 schimbare
Exotic world travel srl
Exotic world travel srl

08:30

Arad

08:30 20:00

20:00

Constanta

11 h 30 min

 

324,80 RON

Vezi toate ofertele trenurilor Arad - Constanţa


Trenuri din Apoldu de Jos spre Constanţa

De la Către Durata
Infofer - 2 schimbări
R 2441
R 2102
Ir 1635

08:13

Apoldu De Jos Hc

08:13 22:48

22:48

Constanta

14 h 35 min

 

75,75 RON

Infofer - 2 schimbări
R 2443
Ir 1819
Irn 1822

16:47

Apoldu De Jos Hc

16:47 08:52

08:52

Constanta

16 h 5 min

 

100,20 RON

Infofer - 2 schimbări
R 2443
Ir 1819
Irn 1822

16:47

Apoldu De Jos Hc

16:47 08:52

08:52

Constanta

16 h 5 min

 

110,25 RON

Vezi toate ofertele trenurilor Apoldu de Jos - Constanţa



Alte conexiuni către Constanţa

Zboruri

De la Către Durata

16:45

Timişoara

16:45 18:00

18:00

Constanţa Kogalniceanu

1 h 15 min

178,51 RON

16:45

Timişoara

16:45 18:00

18:00

Constanţa Kogalniceanu

1 h 15 min

451,85 RON

Masini

De la Către Durata

12:00

12:00 15:00

15:00

3 h

31 RON

Autobuze

De la Către Durata

03:03

Pitesti

03:03 08:40

08:40

Constanta

5 h 37 min

60 RON